Sort by

savanah has logged 220 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Phineas and Ferb: Last Day of Summer

Phineas and Ferb: Last Day of Summer

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
★½
Edit this entry  
12
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★
Edit this entry  
09
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Bolt

Bolt

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

2009
×
Read the review Edit this entry  
03
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Coons! Night of the Bandits of the Night

Coons! Night of the Bandits of the Night

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★
Edit this entry  
25
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Golden Time

Golden Time

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Woods

The Woods

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lazer Team 2

Lazer Team 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gallipoli

Gallipoli

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stardust

Stardust

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
XX

XX

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Not Cool

Not Cool

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Here's the Plan

Here's the Plan

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry