RSS feed for savanah🏳️‍🌈

savanah🏳️‍🌈 has logged 20 entries for historical films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fyre

Fyre

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Selma

Selma

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
Read the review Edit this entry  
19
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Post

The Post

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gallipoli

Gallipoli

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry