• The Guardians of the Galaxy Holiday Special

    The Guardians of the Galaxy Holiday Special

    ★★★½

    cute!

  • Glass Onion: A Knives Out Mystery

    Glass Onion: A Knives Out Mystery

    ★★★

    i am very disappointed to say that the more i think about it the less i like it. i think the initial charm of most of the new characters (not benoit blanc my beloved) wore off somewhere during the first act and it just left me following a very convoluted story about characters that are made out to be more multifaceted and entertaining than they actually are. it also felt like a film designed for twitter users which could be a good thing or a bad thing depending on who you are idk.
    janelle monae never disappoints though 🙏🏽

  • Strange Colours

    Strange Colours

    ★★★★

    amazing film. it subverts a lot of expectations surrounding australian cinema — handling the rural mining town landscape with such delicacy and its inhabitants with such tenderness. the overwhelmingly masculine culture of australia is so prominently commented on in films i’ve seen but strange colours depicts it in such a unique, personal way. the story is driven by the human condition and a melancholic sense of love for the land. reminded me of columbus (the kogonada film) in a lot of ways. sorry for rambling but this is a very special film and an incredible debut i’m gonna write an essay on this ☝🏽

  • Urotsukidōji: Legend of the Overfiend

    Urotsukidōji: Legend of the Overfiend

    i couldnt bring myself to finish this unfortunately i just put it on because the poster was cool i had no idea it was fucked up porn (with some very cool monster designs but thats besides the point!!!)

  • Castle Freak

    Castle Freak

    ★★★½

    i took her to my castle then i freaked it

  • Watch the Shadows Dance

    Watch the Shadows Dance

    ★½

    watched a low quality vhs rip of this and it was really really really not good

  • Alison's Birthday

    Alison's Birthday

    ★★★

    yayyy aussie cult horror!!!!! a lot of cool stuff in this one. the beginning set the tone for a very different movie i think but honestly i would have enjoyed it more if it was just a tad bit crazier.

  • The Amusement Park

    The Amusement Park

    ★★★★

    a church commissioning george a romero to make a psa on elder abuse and he comes back with this devastating, excruciating-to-watch nightmare scenario. i would have loved to see the reactions to this.

  • House of Wax

    House of Wax

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    obsessed with this set design. there was something so disgusting yet so satisfying about watching that building melt into slop at the end! paris hilton’s death (i do not remember her character name) was really fucking cool btw

  • Incantation

    Incantation

    ★★★

    some very cool build up leading to a lacklustre climax. my poor dodo 💔 that final reveal was gross as hell though i love the design of That

  • Samson and Delilah

    Samson and Delilah

    ★★★★

    watched this in class and struggled to speak to anyone for like 20 minutes afterwards i felt like i had been shot in the chest this was fucking miserable. good movie.

  • Barbarian

    Barbarian

    ★★★★½

    oh this RULES. i was having heart palpitations for a good 30 minutes in the theatre this genuinely scared me… my meow meow bill skarsgård i love u