Sort by

PTAbro has logged 342 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Edit this entry  
13
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Performance

Performance

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Plague Dogs

The Plague Dogs

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Powers of Ten

Powers of Ten

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Universe

Universe

1960
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Bestiary

Bestiary

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
Read the review Edit this entry  
14
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wrong

Wrong

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★
Edit this entry  
07
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★½
Edit this entry  
05
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★
Edit this entry  
05
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Watch

The Watch

2012
×
★½
Edit this entry  
03
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Project X

Project X

2012
×
Edit this entry  
02
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Chernobyl Diaries

Chernobyl Diaries

2012
×
★★½
Edit this entry  
01
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★
Edit this entry  
21
Room 237

Room 237

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fear of Fear

Fear of Fear

1975
×
★★½
Edit this entry  
07
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Offence

The Offence

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Ear

The Ear

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry