Sort by

sara has logged 39 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crash

Crash

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1997
×
Read the review Edit this entry  
19
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
11
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
09
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In the Name of My Daughter

In the Name of My Daughter

2014
×
★★½
Edit this entry  
06
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry