Patrick has logged 69 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★½
Edit this entry  
30
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★
Edit this entry  
29
Diary of a Mad Housewife

Diary of a Mad Housewife

1970
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hunger

Hunger

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Edit this entry  
27
In Search of Darkness - Part II

In Search of Darkness - Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Edit this entry  
24
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Class of 1984

Class of 1984

1982
×
★★★
Edit this entry  
23
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★
Edit this entry  
22
Foxes

Foxes

1980
×
★★½
Edit this entry  
22
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★½
Edit this entry  
22
Silkwood

Silkwood

1983
×
★★★½
Edit this entry  
22
What Planet Are You From?

What Planet Are You From?

2000
×
★★½
Edit this entry  
22
Breathless

Breathless

1983
×
★★★
Edit this entry  
21
Regarding Henry

Regarding Henry

1991
×
★½
Edit this entry  
21
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Rosewood

Rosewood

1997
×
★★★½
Edit this entry  
17
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★½
Edit this entry  
16
Mother's Day

Mother's Day

1980
×
★★
Edit this entry  
16
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
16
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Final Analysis

Final Analysis

1992
×
★★½
Edit this entry  
14
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★½
Edit this entry  
14
Hysterical

Hysterical

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
kid 90

kid 90

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Orange Years: The Nickelodeon Story

The Orange Years: The Nickelodeon Story

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★
Edit this entry  
12
The Man with One Red Shoe

The Man with One Red Shoe

1985
×
Edit this entry  
11
Malice

Malice

1993
×
★★★
Edit this entry  
10
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★★½
Edit this entry  
10
Chop Shop

Chop Shop

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★½
Edit this entry  
10
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Edit this entry  
08
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Edit this entry  
08
Wolf

Wolf

1994
×
★★★
Edit this entry  
07
Biloxi Blues

Biloxi Blues

1988
×
★★½
Edit this entry  
07
The Dream Team

The Dream Team

1989
×
★★
Edit this entry