ptheodores has logged 72 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Monseñor: The Last Journey of Óscar Romero

Monseñor: The Last Journey of Óscar Romero

2012
×
Edit this entry  
13
Maria's Story

Maria's Story

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Salvador

Salvador

1986
×
★★½
Edit this entry  
12
In the Name of the People

In the Name of the People

1985
×
Edit this entry  
11
Even the Rain

Even the Rain

2010
×
Edit this entry  
30
One Way or Another

One Way or Another

1977
×
Edit this entry  
28
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
11
Chile: Obstinate Memory

Chile: Obstinate Memory

1997
×
Edit this entry  
08
State of Siege

State of Siege

1972
×
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
27
When the Mountains Tremble

When the Mountains Tremble

1983
×
Edit this entry  
23
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Shane

Shane

1953
×
★★★½
Edit this entry  
19
Romero

Romero

1989
×
★★½
Edit this entry  
12
Before Night Falls

Before Night Falls

2000
×
Edit this entry  
08
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
Edit this entry  
04
P.M.

P.M.

1961
×
Edit this entry  
03
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
Edit this entry  
30
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Edit this entry  
28
The Other Francisco

The Other Francisco

1975
×
★★★★
Edit this entry  
28
Aunt Sallie's Wonderful Bustle

Aunt Sallie's Wonderful Bustle

1901
×
Edit this entry  
28
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
Edit this entry  
28
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
Edit this entry  
28
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
Read the review Edit this entry  
22
Burn!

Burn!

1969
×
Edit this entry  
20
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Edit this entry  
18
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
17
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Edit this entry  
15
Now!

Now!

1965
×
Edit this entry  
11
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Dave Chappelle: The Bird Revelation

Dave Chappelle: The Bird Revelation

2017
×
Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

1992
×
Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

2021
×
Edit this entry  
25
The Infernal Cauldron

The Infernal Cauldron

1903
×
Edit this entry  
23
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Herman’s Cure-All Tonic

Herman’s Cure-All Tonic

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Last of the Clintons

Last of the Clintons

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★
Edit this entry