Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Casting Blossoms to the Sky

Casting Blossoms to the Sky

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Personal Problems

Personal Problems

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Calendar

Calendar

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Snow on tha Bluff

Snow on tha Bluff

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Singapore Sling

Singapore Sling

1990
×
Read the review Edit this entry  
18
Days

Days

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Georgia

Georgia

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kagero-za

Kagero-za

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Taste of Tea

The Taste of Tea

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Bedroom Window

The Bedroom Window

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
L’homme atlantique

L’homme atlantique

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Parallel Street

The Parallel Street

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Poison Ivy

Poison Ivy

1992
×
Read the review Edit this entry  
02
Green Snake

Green Snake

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Every Man for Himself

Every Man for Himself

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Felicia's Journey

Felicia's Journey

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Short Story

A Short Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gabbeh

Gabbeh

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Trust

Trust

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nothing but Trouble

Nothing but Trouble

1991
×
Read the review Edit this entry  
21
8½

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Voices Through Time

Voices Through Time

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Round About Midnight

Round About Midnight

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chain

Chain

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Norte, The End of History

Norte, The End of History

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Killers

The Killers

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry