Sort by

Jerry McGlothlin has logged 644 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Beales of Grey Gardens

The Beales of Grey Gardens

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
if....

if....

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17

"..." Reel 5

1998
×
Read the review Edit this entry  
17
I... Dreaming

I... Dreaming

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wedlock House: An Intercourse

Wedlock House: An Intercourse

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Senso

Senso

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kindering

Kindering

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Man on a Swing

Man on a Swing

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Wold Shadow

The Wold Shadow

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Oh, Sun

Oh, Sun

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Valachi Papers

The Valachi Papers

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Synchromy

Synchromy

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beautiful Thing

Beautiful Thing

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dog Star Man

Dog Star Man

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Swimmer

Swimmer

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kill the Day

Kill the Day

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Small Deaths

Small Deaths

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gasman

Gasman

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nayakan

Nayakan

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dillinger

Dillinger

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Don't Go Tellin' Your Momma

Don't Go Tellin' Your Momma

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Big Sleep

The Big Sleep

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry