Sort by

Jerry McGlothlin has logged 64 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bound

Bound

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Babylon

Babylon

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Taboo

Taboo

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bug

Bug

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
100 Boyfriends Mixtape (The Demo)

100 Boyfriends Mixtape (The Demo)

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ghost of Yotsuya

The Ghost of Yotsuya

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Brother's Wedding

My Brother's Wedding

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Three Colours: Red

Three Colours: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Three Colours: White

Three Colours: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stoker

Stoker

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
O-Bi, O-Ba: The End of Civilization

O-Bi, O-Ba: The End of Civilization

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Elephant

Elephant

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beyond the Door

Beyond the Door

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Amusement Park

The Amusement Park

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pariah

Pariah

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Executioner

The Executioner

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Sunday in the Country

A Sunday in the Country

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry