Jerry McGlothlin has logged 69 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Persian Series #3

Persian Series #3

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Persian Series #2

Persian Series #2

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Persian Series #1

Persian Series #1

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Study in Color and Black and White

Study in Color and Black and White

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Lovesong

Lovesong

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Comingled Containers

Comingled Containers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cat's Cradle

Cat's Cradle

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stellar

Stellar

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Burial Path

Burial Path

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Arabic Numeral Series 12

Arabic Numeral Series 12

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Unconscious London Strata

Unconscious London Strata

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
California Split

California Split

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Dante Quartet

The Dante Quartet

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wonder Ring

The Wonder Ring

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Murder Psalm

Murder Psalm

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Le Notti Bianche

Le Notti Bianche

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Desistfilm

Desistfilm

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Act of Seeing with One's Own Eyes

The Act of Seeing with One's Own Eyes

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
La Grande Bouffe

La Grande Bouffe

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Diary of a Chambermaid

Diary of a Chambermaid

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hypothesis of the Stolen Painting

The Hypothesis of the Stolen Painting

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La Ricotta

La Ricotta

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mamma Roma

Mamma Roma

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Living End

The Living End

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry