Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Creed II

Creed II

2018
×
Edit this entry  
07
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
Edit this entry  
30
Oscar Micheaux - The Superhero of Black Filmmaking

Oscar Micheaux - The Superhero of Black Filmmaking

2021
×
Edit this entry  
30
The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes

The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes

2022
×
Edit this entry  
24
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
Edit this entry  
19
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Ronny Chieng: Speakeasy

Ronny Chieng: Speakeasy

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Shrek

Shrek

2001
×
Edit this entry  
26
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
Edit this entry  
05
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
Edit this entry  
26
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★
Edit this entry  
25
Frederick Douglass: In Five Speeches

Frederick Douglass: In Five Speeches

2022
×
Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Crazy, Not Insane

Crazy, Not Insane

2020
×
Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
Edit this entry  
30
The Crime of the Century

The Crime of the Century

2021
×
Edit this entry  
29
The Gospel According to André

The Gospel According to André

2017
×
Edit this entry  
17
King in the Wilderness

King in the Wilderness

2018
×
Edit this entry  
17
13th

13th

2016
×
Edit this entry  
15
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
Edit this entry  
01
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Edit this entry  
01
Landscapers

Landscapers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
18
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
1994

1994

2019
×
Edit this entry  
13
War and Peace, Part I: Andrei Bolkonsky

War and Peace, Part I: Andrei Bolkonsky

1965
×
★★★★
Edit this entry  
11
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Edit this entry  
03
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★½
Edit this entry  
03
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
30
The Way Down: God, Greed, and the Cult of Gwen Shamblin

The Way Down: God, Greed, and the Cult of Gwen Shamblin

2021
×
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Edit this entry  
24
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elvis Presley: The Searcher

Elvis Presley: The Searcher

2018
×
Edit this entry  
20
Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

2019
×
Edit this entry