Bridgitte has logged 313 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Edit this entry  
24
Will Vinton's Claymation Christmas Celebration

Will Vinton's Claymation Christmas Celebration

1987
×
Read the review Edit this entry  
23
Placido

Placido

1961
×
★★★
Edit this entry  
22
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Death of a Cyclist

Death of a Cyclist

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jack Whitehall: Christmas with my Father

Jack Whitehall: Christmas with my Father

2019
×
★½
Edit this entry  
15
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★
Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
14
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
Edit this entry  
11
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
Edit this entry  
03
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jim Gaffigan: Cinco

Jim Gaffigan: Cinco

2017
×
Edit this entry  
23
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
Edit this entry  
20
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★
Edit this entry  
15
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Edit this entry  
14
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ali Wong: Hard Knock Wife

Ali Wong: Hard Knock Wife

2018
×
Edit this entry  
10
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★★
Edit this entry  
05
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
Edit this entry  
05
Ali Wong: Baby Cobra

Ali Wong: Baby Cobra

2016
×
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
31
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★
Edit this entry