Bridgitte has logged 26 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Come and See

Come and See

1985
×
Read the review Edit this entry  
27
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
My Cousin Rachel

My Cousin Rachel

1952
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Edit this entry  
20
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Prosecuting Evil

Prosecuting Evil

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Edit this entry  
10
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★½
Edit this entry  
09
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Metro

The Last Metro

1980
×
★★★½
Edit this entry  
07
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
06
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Edit this entry  
02
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
Edit this entry