• Young Adult

    Young Adult

    ★★★★

    Charlize Theron is terrific in Young Adult, a very troubled character, lots of depth, but throughly entertaining to watch.
    Some dark themes which aren't glorified, and Jason Reitman doing a great job directing. A bit of a underrated gem.

  • Joe

    Joe

    ★★★½

    Nicolas Cage and Tye Sheridan both give solid performances, and they play characters that are written well and have some depth which was nice to see. Joe, a slow burn story, but the drama is hard hitting and gets under your skin. Decent direction from David Gordon Green.

  • Out of the Past

    Out of the Past

    ★★★★½

    Considered by some to be the finest film noir, and it's hard to disagree with that statement. Out of the Past has a dark moody atmosphere, a twisty narrative, and gorgeous black and white cinematography. Robert Mitchum is brilliant in everything, with a supporting cast perhaps equally as strong. I feel I'll get more on a rewatch, which I won't leave too long.

    '25 Film Noir Challenge'

  • Eternals

    Eternals

    ★★½

    Eternals is a major misfire from Marvel, the reviews on this film seem very mixed, but there are a lot of problems here. It's an absolute slog to get through with bad pacing, and clunky storytelling. I really felt nothing for the characters, and couldn't get behind any of them, thus not feeling any emotions towards the end. The visuals and the action sequences are decent, but overall the film is just far too long.

  • Atlantis: Milo's Return

    Atlantis: Milo's Return

    ★½

    Atlantis: Milo's Return is essentially three tv episodes meshed together to make a film. Michael J. Fox not returning to voice Milo was a big loss, and the animation is a bit rough. A rather weak and forgettable sequel.

  • Atlantis: The Lost Empire

    Atlantis: The Lost Empire

    ★★★½

    Disney's forgotten sci-fi adventure film Atlantis: The Lost Empire, which deserves much more recognition. Michael J. Fox is easily the heart of this film, great voice work and supported by a strong cast, and cool characters. Quite a mature feel, but works well, imaginative storytelling, and backed with a excellent score from James Newton Howard.

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★½

    I appreciate the technical craft with super lighting and shadows, crisp black and white cinematography and excellent acting. However, Shakespeare is just not my thing, an adaption of a story I'm familiar with, but I just couldn't fully engage with this type of English dialogue. I found this film hard to get through, The Tragedy of Macbeth was largely underwhelming.

    'Coen Conclusion'

  • Fargo

    Fargo

    ★★★★★

    Fargo is a perfect film, and seems to get better each time I see it. Not a wasted scene in sight, sensational cinematography highlighting the snowy setting. Smart crime thriller, with tight editing, excellent storytelling, and terrific direction. There is just nothing to dislike about this Coen's classic.

    'Coen Conclusion'

  • The Abyss

    The Abyss

    ★★★★

    The Abyss is visually spectacular, the underwater filming scenes are masterfully done, and on a technical level the film is brilliant. The story plods on a bit in the final third, and there was a too much emphasis placed on the romance, but I was always engaged, and Ed Harris was really great. An ambitious project from James Cameron, a rousing score from Alan Silvestri, and excellent cinematography.

    'Cameron's Judgement Day

  • Alice Doesn't Live Here Anymore

    Alice Doesn't Live Here Anymore

    ★★★½

    Alice Doesn’t Live Here Anymore is a very different Scorsese film, a comedy drama starring Ellen Burstyn playing Alice, a single mother trying to survive living in the ‘70s. It’s a solid film, good characterisation, even though the characters weren’t exactly that likeable at times. The mother-son dynamic really come through here, and it has a decent underlying message. Received various awards at the time, but a film that now feels slightly forgotten, but it’s pretty good.

    'Salute Scorsese'

  • The Next Karate Kid

    The Next Karate Kid

    ★★

    Unfortunately The Next Karate Kid  lacks the heart and charm of the first two films at least. Hilary Swank is very bratty, and although she becomes more tolerable, I just didn't warm to her character at all. The villains are a little silly, and the music choices felt very out of place. Even the great Mr. Miyagi can't save this one.

  • The Karate Kid Part III

    The Karate Kid Part III

    ★★½

    The Karate Kid Part III is the final combined outing of Daniel LaRusso and Mr. Miyagi, and it really isn’t that great. A very slow story, a rushed ending, and a romance subplot that was shoehorned in, and I wasn’t bothered. Terry Silver was a small shining light in an otherwise forgettable sequel.