Sort by

pulcrito has logged 389 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★★
Edit this entry  
31
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
½
Edit this entry  
30
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
Edit this entry  
30
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Edit this entry  
27
Desert Flower

Desert Flower

2009
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bitcoin Heist

Bitcoin Heist

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
M.F.A.

M.F.A.

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
23
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
22
An American Tail

An American Tail

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
Alias Grace

Alias Grace

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★½
Edit this entry  
07
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
½
Edit this entry  
04
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★
Edit this entry  
02
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Edit this entry  
02
The Avengers

The Avengers

2012
×
★½
Edit this entry  
02
Thor

Thor

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Woman Is the Future of Man

Woman Is the Future of Man

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Woodshock

Woodshock

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Lover

The Lover

1992
×
★★★½
Edit this entry  
16
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★½
Edit this entry  
11
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★½
Edit this entry  
10
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★½
Edit this entry  
10
Manifesto

Manifesto

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
1922

1922

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
The Ornithologist

The Ornithologist

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Strawberry and Chocolate

Strawberry and Chocolate

1993
×
★★★½
Edit this entry  
22
Begotten

Begotten

1989
×
Edit this entry  
21
The Descent: Part 2

The Descent: Part 2

2009
×
Edit this entry