• The Asadas!

    ★★★★

  • Theatre: A Love Story

    ★★★

  • The Call Centre

  • A Whisker Away

    ★★★½

  • Masked Ward

  • Wotakoi: Love is Hard for Otaku

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Last Letter

    ★★★½

  • Murders at the House of Death

    ★★½

  • My Girlfriend is a Serial Killer

    ★★★

  • He Won't Kill, She Won't Die

    ★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Weathering with You

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Men in Black: International

  • Dark Phoenix

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★½

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★★

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

  • Fortuna's Eye

    ★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★★

  • 12 Suicidal Teens

    ★★★

  • Signal 100

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★

  • Nisekoi: False Love

  • Waiting For Spring

  • The Negotiation

    ★★

  • I Want to Eat Your Pancreas

    ★★★★★

  • Killing for the Prosecution

    ★★★★★

  • My Teacher, My Love

    ★★★½

  • Christopher Robin

    ★★★★

  • Bleach

    ★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

  • Rainbow Days

    ★★★

  • Missions of Love

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

  • Sid & Aya: Not a Love Story

    ★★★½

  • After the Rain

    ★★★

  • My Friend

    ★★★½

  • Laplace's Witch

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Chihayafuru Part III

    ★★★★

  • Kids on the Slope

    ★★★

  • Team Darryl

  • Love, Simon

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★★

  • The Cloverfield Paradox

    ★★★

  • Black Panther

    ★★★★½

  • Ang Dalawang Mrs. Reyes

  • Black Mirror: Metalhead

    ★★★

  • Black Mirror: Black Museum

    ★★★★

  • Black Mirror: Crocodile

  • Black Mirror: Arkangel

  • Black Mirror: Hang the DJ

    ★★★★

  • Black Mirror: USS Callister

    ★★★★½

  • Siargao

  • Teen Bride

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Fullmetal Alchemist

  • Anonymous Noise

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • My Teacher

    ★★★

  • The Scythian Lamb

  • Tremble All You Want

    ★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Narratage