Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Rurouni Kenshin: The Final

Rurouni Kenshin: The Final

2021
×
Edit this entry  
27
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Asadas!

The Asadas!

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wotakoi: Love is Hard for Otaku

Wotakoi: Love is Hard for Otaku

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Kirishima Thing

The Kirishima Thing

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
March Goes out Like a Lamb

March Goes out Like a Lamb

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
March Comes in Like a Lion

March Comes in Like a Lion

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Too Young To Die!

Too Young To Die!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Murders at the House of Death

Murders at the House of Death

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rurouni Kenshin Part III: The Legend Ends

Rurouni Kenshin Part III: The Legend Ends

2014
×
Edit this entry  
05
Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno

Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno

2014
×
Edit this entry  
04
Rurouni Kenshin Part I: Origins

Rurouni Kenshin Part I: Origins

2012
×
Edit this entry  
01
Last Letter

Last Letter

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Scythian Lamb

The Scythian Lamb

2017
×
Edit this entry  
18
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
He Won't Kill, She Won't Die

He Won't Kill, She Won't Die

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
My Girlfriend is a Serial Killer

My Girlfriend is a Serial Killer

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Masked Ward

Masked Ward

2020
×
Edit this entry  
26
Anonymous Noise

Anonymous Noise

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Waiting For Spring

Waiting For Spring

2018
×
Edit this entry  
24
Signal 100

Signal 100

2019
×
Edit this entry  
18
Missions of Love

Missions of Love

2018
×
Edit this entry  
04
Nisekoi: False Love

Nisekoi: False Love

2018
×
Edit this entry  
27
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
Edit this entry  
24
The Black Devil and the White Prince

The Black Devil and the White Prince

2016
×
Edit this entry  
21
A Whisker Away

A Whisker Away

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ransom

Ransom

1996
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Lullaby to the Sorrowful Mystery

A Lullaby to the Sorrowful Mystery

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★★½
Edit this entry  
02
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
100 Poems for Stella

100 Poems for Stella

2017
×
Edit this entry  
31
My Teacher, My Love

My Teacher, My Love

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Walang Take Two

Walang Take Two

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Buried

Buried

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
Rainbow Days

Rainbow Days

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★★
Edit this entry