Mariella has logged 174 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
Edit this entry  
29
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
Edit this entry  
24
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
Edit this entry  
23
The Last Promise

The Last Promise

2010
×
Edit this entry  
22
Cats Don't Come When You Call

Cats Don't Come When You Call

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Laplace's Witch

Laplace's Witch

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
There Is No Tomorrow

There Is No Tomorrow

2016
×
Edit this entry  
30
L♥DK

L♥DK

2014
×
★★
Edit this entry  
08
Chihayafuru Part III

Chihayafuru Part III

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Kids on the Slope

Kids on the Slope

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Chihayafuru Part II

Chihayafuru Part II

2016
×
Edit this entry  
08
Chihayafuru Part I

Chihayafuru Part I

2016
×
Edit this entry  
05
Close Range Love

Close Range Love

2014
×
Edit this entry  
05
Teen Bride

Teen Bride

2017
×
Edit this entry  
21
Peach Girl

Peach Girl

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boys Over Flowers: Final

Boys Over Flowers: Final

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
The Brain Man

The Brain Man

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Narratage

Narratage

2017
×
Edit this entry  
17
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sid & Aya: Not a Love Story

Sid & Aya: Not a Love Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Good Morning

Good Morning

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Grasshopper

Grasshopper

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Your Lie in April

Your Lie in April

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
The Fallen Angel

The Fallen Angel

2010
×
★★½
Edit this entry  
21
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
We Were There: True Love

We Were There: True Love

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
We Were There: First Love

We Were There: First Love

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Hanamizuki

Hanamizuki

2010
×
★★½
Edit this entry  
28
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
There's Only One Sun

There's Only One Sun

2007
×
Edit this entry  
21
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
My Teacher

My Teacher

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fighting for Love

Fighting for Love

2001
×
Edit this entry  
17
My Teacher

My Teacher

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★½
Edit this entry  
16
Hua yang de nian hua

Hua yang de nian hua

2001
×
Edit this entry  
15
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
How to Lose Weight in 4 Easy Steps!

How to Lose Weight in 4 Easy Steps!

2016
×
Edit this entry  
11
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Edit this entry