Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

2023
×
★★★
Edit this entry  
08
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★
Edit this entry  
19
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
Slap Shot

Slap Shot

1977
×
★★★★
Edit this entry  
17
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
08
Arnold

Arnold

2023
×
★★★★
Edit this entry  
07
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Extraction 2

Extraction 2

2023
×
★★★
Edit this entry  
05
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★½
Edit this entry  
04
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Missing: The Lucie Blackman Case

Missing: The Lucie Blackman Case

2023
×
★★★
Edit this entry  
01
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★½
Edit this entry  
31
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Mark Normand: Soup to Nuts

Mark Normand: Soup to Nuts

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Mark Normand: Soup to Nuts

Mark Normand: Soup to Nuts

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Edit this entry  
28
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★½
Edit this entry  
24
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★★½
Edit this entry  
22
Transformers: Rise of the Beasts

Transformers: Rise of the Beasts

2023
×
★★★
Edit this entry  
22
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Sebastian Maniscalco: Aren't You Embarrassed?

Sebastian Maniscalco: Aren't You Embarrassed?

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★★★½
Edit this entry  
01
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Edit this entry