Sort by

harold strong has logged 425 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Something in the Dirt

Something in the Dirt

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
EO

EO

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Babylon

Babylon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★
Edit this entry  
23
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Edit this entry  
22
Nanny

Nanny

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Deadstream

Deadstream

2022
×
★★★
Edit this entry  
20
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★★½
Edit this entry  
17
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Comedy in Six Unnatural Acts

A Comedy in Six Unnatural Acts

1975
×
★★★
Edit this entry  
16
Successful Alcoholics

Successful Alcoholics

2010
×
★★½
Edit this entry  
16
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Trevor

Trevor

1994
×
★★★
Edit this entry  
13
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sharp Stick

Sharp Stick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Master

Master

2022
×
★★½
Edit this entry  
08
Dashcam

Dashcam

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★
Edit this entry  
05
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Flotsam/Jetsam

Flotsam/Jetsam

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
Martha’s Birthday Party

Martha’s Birthday Party

2010
×
★★★
Edit this entry