Sort by

Lizzy has logged 201 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Exploding Girl

The Exploding Girl

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tonight She Comes

Tonight She Comes

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Terminal

Terminal

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Galveston

Galveston

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Red Christmas

Red Christmas

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
5 to 7

5 to 7

2014
×
★★
Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry