Sort by

Lizzy has logged 52 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
24
Gemini

Gemini

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't Knock Twice

Don't Knock Twice

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carrie Pilby

Carrie Pilby

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Some Freaks

Some Freaks

2016
×
★★
Edit this entry  
12
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Memento

Memento

2000
×
Read the review Edit this entry  
11
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★★
Edit this entry  
08
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★
Edit this entry  
06
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Edit this entry  
02
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★
Edit this entry