Lizzy has logged 84 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★½
Edit this entry  
29
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Love, Don't Cross That River

My Love, Don't Cross That River

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Work

The Work

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Only You

Only You

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Roads Not Taken

The Roads Not Taken

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cool Blue

Cool Blue

1990
×
★½
Edit this entry  
24
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Jeffrey Dahmer Files

The Jeffrey Dahmer Files

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Trust

Trust

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Be My Cat: A Film for Anne

Be My Cat: A Film for Anne

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Before We Vanish

Before We Vanish

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Lisa and the Devil

Lisa and the Devil

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shock

Shock

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Inside

Inside

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Victor Crowley

Victor Crowley

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phoenix Forgotten

Phoenix Forgotten

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hatchet for the Honeymoon

Hatchet for the Honeymoon

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tone-Deaf

Tone-Deaf

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Da Sweet Blood of Jesus

Da Sweet Blood of Jesus

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Ballad of Cleopatra

The Ballad of Cleopatra

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ms. Purple

Ms. Purple

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Never Be Done: The Richard Glen Lett Story

Never Be Done: The Richard Glen Lett Story

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry