RSS feed for Person
  • The Lego Batman Movie

    The Lego Batman Movie

    ★★

    Where The Lego Movie was energetic and heartful, The Lego Batman Movie tries to replicate this by alternately grating and cloying. I may just not be the target audience for this, but I honestly just felt like the movie was yelling at me for the entire duration. Probably harmless for kids, and if you find yourself entertained by its self-referential levity that's fine, but personally I found this to be a pretty annoying hour and forty minutes.

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    ★★★½

    It's overlong and overstuffed and messy and very very silly but mostly earnest. And all that puts it in about the same ballpark as many of the most popular Godzilla movies--I myself am a huge Godzilla fan, and may indeed be incapable of not enjoying a Godzilla movie, so I wouldn't put being biased past me on this. But I had a ton of fun watching this movie. I was basically a kid again in that movie theater. Also, the…

  • Day of the Dead

    Day of the Dead

    ★★★★½

    Went a long time without seeing thanks to the mixed reviews, but it ended up being my personal favorite of Romero's Dead Trilogy. Intense, engrossing, and filled with completely fucked up gross imagery, this one is a real winner if you ask me. The acting is consistently excellent, the characters are well fleshed out and have compelling narratives (the villains are a bit one-note, but in a way that feels believable).

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★½

    This one fucked me up, man. This whole series but like definitely also the movie. Like damn. That's fucked up. Also real good though. I recommend.

  • mother!

    mother!

    ★★★★

    Sorry guys, I'm one of the people who liked this one. The way it functioned on dream logic totally worked for me, it felt like I was watching a stress dream play out and it had me sucked in from beginning to end. There's also some religion vs nature allegory but to be honest I was mostly just into the, "it's like watching a nightmare," thing.

  • Paths of Glory

    Paths of Glory

    ★★★★½

    One of Kubrick's earliest, and one of his best. A little more straightforward and less "artsy," than his later work (which I also love), but every bit as precisely crafted, with a compelling narrative and stellar performances to boot.

  • Kuroneko

    Kuroneko

    ★★★★★

    I expected this to be good, but was surprised by just how exciting it was. With way ahead of its time experimental editing and effects, this dreamlike horror/drama is a strong recommend. Though, if you're triggered by depictions of sexual assault, I recommend skipping the first scene, it's quite upsetting. Just a heads up.

  • Eyes Without a Face

    Eyes Without a Face

    ★★★★½

    It may have garnered a reputation as a horror movie, but it's really more of a coming of age story, and those seeking horror may be a little disappointed. It may be very dark and feature some grisly imagery, but this is first and foremost a drama, and a damn good one at that.

  • Throne of Blood

    Throne of Blood

    ★★★★½

    As a semi-adaptation of MacBeth, it may feature the most one-dimensional Lady MacBeth I've seen personally (Kurosawa, as much as I adore his work, definitely had some issues writing women), but it's overall a stunner. And at around 110 or so minutes, one of Kurosawa's rare shorter movies, and you really feel the nice clip the movie keeps up. Definitely takes some liberties with the source material toward the end, but you won't hear me complaining.

  • Ran

    Ran

    ★★★★★

    An epic tragedy the likes of which we will likely not see again. Everything about this movie is staggering: the scale, the colors, the performances, the story. Sure it's on the long side, but it earns its length. Bold visual storytelling as only Kurosawa could deliver.

  • We Are Strangers

    We Are Strangers

    ★★★★

    An honest, mature and naturalistic meditation on growing up as a millenial, that at about 70 minutes does not overstay its welcome. The performances are extremely convincing, and the movie is surprisingly fun for a low-key indie drama. It's on Vimeo and I recommend checking it out! And yes, We Hate Movies brought me here.

  • Creed

    Creed

    ★★★★★

    I was legitimately blown away by Creed. It's genuine and heartfelt, emotionally captivating in a way that feels totally natural and unforced, yet completely exciting to watch. Every performance in this one is, pun intended, a knockout. The editing, score and direction all work beautifully toward making this movie entirely engrossing.