• Back to the Future

    ★★★★½

  • The Goonies

    ★★★★

  • The Karate Kid

    ★★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • A Christmas Story

    ★★★★★

  • Tootsie

    ★★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★★

  • Cinderella

    ★★★★★

  • Dumbo

    ★★★★★