• Arrival

    Arrival

    ★★★★★

    There aren't words to describe how magnificent this movie was.

    Just so perfectly balanced, as all things should be, but like fck Cp. Marks and his men and all the ones that are like him in real life.

  • Miley Cyrus – Endless Summer Vacation (Backyard Sessions)

    Miley Cyrus – Endless Summer Vacation (Backyard Sessions)

    ★★★★★

    I'll never get tired listening to her voice <3

  • Gunpowder Milkshake

    Gunpowder Milkshake

    ★★½

    How many braincells you need to lack to give such horrendous written script to Lena Headey, Angela Bassett, Michelle Yeoh, Carla Gugino and Karen Gillan... HOW MANY?

    The best parts of this movie were the fights from the hallway, carpark, library, diner and the last 10 minutes, in rest.... God forbid. The actors tried so hard to make sth work out of the dialogue and they succeeded in the some parts but still awful nonetheless and it's not their fault.…

  • TÁR

    TÁR

    ★★★★★

    Dámn



    hearing Cate Blanchett saying 'attagirl' and speaking german did sth lgbt to me 🧍‍♀️

  • The Whale

    The Whale

    ★★★★★

    never had a movie leave me quite speechless like this one did (in a good way).

    after finding out at the end that this was based on a screenplay, everything pieced together nicely in my brain and made the movie have even more sense.

  • I Am Mother

    I Am Mother

    ★★★★★

    omg I enjoyed it a lot. very underrated sci-fi movie indeed and probably overly hated bcs of the female lead cast by dudebros ofc...

    yes, the pacing was a little slow at times but the rest? amazing. the acting, the soundtrack, the CGI was top-notch, the practical effects beautiful, kept me on my toes in the third act, really not knowing where it was going

  • Malevolent

    Malevolent

    ★★★½

    'How's university?'

    'Good'

    Brunette Flo my beloved

  • X

    X

    ★★

    one star is for Mia Goth cause she had to go thru all those prosthetics as the old lady and one star is for Jenna's amazing scream, that's it.

  • Puss in Boots: The Last Wish

    Puss in Boots: The Last Wish

    ★★★★★

    Say hello to my catito blade

    Ohh how I missed seeing movies like these!!

    It had me hooked in less than 5 minutes into it and how we say it in romanian 'mi-a întrat la inimă imediat'!

    Antonio, Salma, Flo, Olivia, Ray, Harvey, Wagner did their jobs beautifully, loved all of their accents, the animation was just 🧑‍🍳💋, talented, brilliant, incredible, amazing, show stopping, spectacular, never the same, totally unique, you know it!

    God bless for movies like Into the…

  • See How They Run

    See How They Run

    ★★★★★

    Saoirse was beyond adorable in this <3

  • The Menu

    The Menu

    ★★

    It wasn't cod, you donkey

    I think this is what you call a fever dream? Bcs idk wtf happened in this movie

  • Fight Club

    Fight Club

    ★½

    Didn't even finish watching all of it bcs I don't think this one's for me idkk the pacing was giving me an ick