ellis has logged 161 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Looper

Looper

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Room

The Room

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mechanic: Resurrection

Mechanic: Resurrection

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Snowman

The Snowman

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Death Note

Death Note

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
J. Cole: 4 Your Eyez Only

J. Cole: 4 Your Eyez Only

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Prima Donna

Prima Donna

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
Read the review Edit this entry  
16
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★
Read the review Edit this entry