Sort by

ellis has logged 32 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Town

The Town

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry