Sort by

ellis has logged 245 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Education

Education

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Edit this entry  
10
Home Videos

Home Videos

2019
×
Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Closer

Closer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chris Rock: Kill the Messenger

Chris Rock: Kill the Messenger

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mandem

Mandem

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chris Rock: Never Scared

Chris Rock: Never Scared

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry