Sort by

pynechone has logged 81 entries for films during December 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fits

The Fits

2015
×
★½
Edit this entry  
30
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Edit this entry  
29
Birth

Birth

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Julieta

Julieta

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Happening

The Happening

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Tomten: A Winter Tale

Tomten: A Winter Tale

1941
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Village

The Village

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Bitter Moon

Bitter Moon

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Edit this entry  
20
City of Pirates

City of Pirates

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bernie

Bernie

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Edit this entry  
19
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Barry

Barry

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
Heathers

Heathers

1989
×
★★★
Edit this entry  
16
Due Date

Due Date

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
45 Years

45 Years

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★
Edit this entry  
16
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Papillon

Papillon

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry