pynechone has logged 125 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
30
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★
Edit this entry  
30
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
Edit this entry  
30
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
Edit this entry  
29
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
Edit this entry  
29
Nerve

Nerve

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Kevin Hart: What Now?

Kevin Hart: What Now?

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
Edit this entry  
27
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
88:88

88:88

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★
Edit this entry  
26
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Opera

Opera

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Edit this entry  
25
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
Edit this entry  
25
A Good Lad

A Good Lad

1943
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Repulsion

Repulsion

1965
×
Edit this entry  
24
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Hannibal Buress: Comedy Camisado

Hannibal Buress: Comedy Camisado

2016
×
Edit this entry  
24
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★
Edit this entry  
23
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sympathy for the Devil

Sympathy for the Devil

1968
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lola

Lola

1961
×
★★★
Edit this entry  
22
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
Edit this entry  
22
Passengers

Passengers

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Edit this entry  
21
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Singles

Singles

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
Duelle

Duelle

1976
×
★★★½
Edit this entry  
20
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★
Edit this entry