Sort by

pynechone has logged 985 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Edit this entry  
30
24 City

24 City

2008
×
Edit this entry  
28
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
Edit this entry  
28
Joachim Gatti, variation de lumière

Joachim Gatti, variation de lumière

2009
×
Edit this entry  
28
Itinéraire de Jean Bricard

Itinéraire de Jean Bricard

2008
×
Edit this entry  
26
Hero

Hero

2002
×
Edit this entry  
25
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Venom

Venom

2018
×
Edit this entry  
23
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
Edit this entry  
22
Shirkers

Shirkers

2018
×
Edit this entry  
22
mid90s

mid90s

2018
×
Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
Edit this entry  
19
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Shadow

Shadow

2018
×
Edit this entry  
18
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
Edit this entry  
17
The Trough

The Trough

2018
×
Edit this entry  
17
Artemide's Knee

Artemide's Knee

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Bridegroom, the Actress, and the Pimp

The Bridegroom, the Actress, and the Pimp

1968
×
Edit this entry  
12
Saint Jack

Saint Jack

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Unknown Pleasures

Unknown Pleasures

2002
×
Edit this entry  
11
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Cat's Meow

The Cat's Meow

2001
×
Edit this entry  
11
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
Edit this entry  
10
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
Edit this entry  
10
The Last of England

The Last of England

1987
×
Edit this entry  
09
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Joe Pera Talks You to Sleep

Joe Pera Talks You to Sleep

2016
×
Read prior review Edit this entry  
08
The Thing Called Love

The Thing Called Love

1993
×
Edit this entry  
07
Did You Wonder Who Fired the Gun?

Did You Wonder Who Fired the Gun?

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Illegally Yours

Illegally Yours

1988
×
Edit this entry  
07
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Canyon Passage

Canyon Passage

1946
×
Edit this entry  
06
Milla

Milla

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Land of the Pharaohs

Land of the Pharaohs

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Last Flight

The Last Flight

1931
×
Edit this entry  
06
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
Edit this entry  
05
Mystery Street

Mystery Street

1950
×
Edit this entry  
05
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Isn't Life Wonderful

Isn't Life Wonderful

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
½
Edit this entry  
03
A Film Like Any Other

A Film Like Any Other

1968
×
Edit this entry  
03
Orphans of the Storm

Orphans of the Storm

1921
×
Edit this entry  
03
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry