Sort by

pynechone has logged 132 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Le streghe, femmes entre elles

Le streghe, femmes entre elles

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
31
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Europa 2005 - 27 octobre

Europa 2005 - 27 octobre

2006
×
Edit this entry  
31
Hail Mary

Hail Mary

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Communists

Communists

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
31
War Horse

War Horse

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Workers, Peasants

Workers, Peasants

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Lover for a Day

Lover for a Day

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Savages

Savages

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
Edit this entry  
29
In the Shadow of Women

In the Shadow of Women

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Romancing in Thin Air

Romancing in Thin Air

2012
×
Edit this entry  
29
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Goon: Last of the Enforcers

Goon: Last of the Enforcers

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Ghost Rider: Spirit of Vengeance

Ghost Rider: Spirit of Vengeance

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Goon

Goon

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
U Turn

U Turn

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
Wanderlust

Wanderlust

2012
×
Edit this entry  
28
Snowden

Snowden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mosaic

Mosaic

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Role Models

Role Models

2008
×
Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wet Hot American Summer: Ten Years Later

Wet Hot American Summer: Ten Years Later

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crank

Crank

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Woodsman

The Woodsman

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
The Missing Person

The Missing Person

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lady in the Lake

Lady in the Lake

1946
×
Edit this entry  
24
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Too Much Johnson

Too Much Johnson

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Antigone

Antigone

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry