Sort by

pynechone has logged 589 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Chasing Dream

Chasing Dream

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Daguerrotype

Daguerrotype

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Sky on Fire

Sky on Fire

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mekong Hotel

Mekong Hotel

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Creepy

Creepy

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Joe Pera Talks You to Sleep

Joe Pera Talks You to Sleep

2016
×
Read prior review Edit this entry  
23
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
Edit this entry  
23
Jessica Forever

Jessica Forever

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Solaris

Solaris

1972
×
★★★½
Edit this entry  
14
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Wild City

Wild City

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Jauja

Jauja

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Shanghai Fortress

Shanghai Fortress

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
The Night Before

The Night Before

2015
×
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
36

36

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★
Edit this entry  
03
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Drowning Pool

The Drowning Pool

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Klute

Klute

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Eat the Document

Eat the Document

1972
×
★★★★★
Edit this entry