Chaim has logged 52 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Enthusiasm

Enthusiasm

1930
×
Edit this entry  
28
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fear of Fear

Fear of Fear

1975
×
Edit this entry  
26
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
Edit this entry  
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Veronika Voss

Veronika Voss

1982
×
Edit this entry  
24
Almanya: Welcome to Germany

Almanya: Welcome to Germany

2011
×
Edit this entry  
24
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
Edit this entry  
23
Chronic

Chronic

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Annabelle Serpentine Dance

Annabelle Serpentine Dance

1895
×
Edit this entry  
16
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
Edit this entry  
15
Pre Vis Action

Pre Vis Action

2016
×
Edit this entry  
15
Mamma Roma

Mamma Roma

1962
×
Edit this entry  
14
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Forsaken

Forsaken

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
John Wick

John Wick

2014
×
Edit this entry  
13
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
Edit this entry  
12
Notes for a Film About Donna & Gail

Notes for a Film About Donna & Gail

1966
×
Edit this entry  
12
Ladies and Gentlemen, Mr. Leonard Cohen

Ladies and Gentlemen, Mr. Leonard Cohen

1965
×
Edit this entry  
11
Lola

Lola

1981
×
Edit this entry  
11
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
Edit this entry  
11
Deadly Daughters

Deadly Daughters

2016
×
Edit this entry  
10
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
Read prior review Edit this entry  
09
Requiem

Requiem

2006
×
Edit this entry  
09
Bud's Recruit

Bud's Recruit

1918
×
Edit this entry  
08
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
Edit this entry  
08
Night of the Slasher

Night of the Slasher

2015
×
Edit this entry  
07
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
Read the review Edit this entry  
07
Heart of a Dog

Heart of a Dog

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
Morris from America

Morris from America

2016
×
Edit this entry  
06
Army of One

Army of One

2016
×
Edit this entry  
06
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
Edit this entry  
06
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
Edit this entry  
06
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Beware of a Holy Whore

Beware of a Holy Whore

1971
×
Edit this entry  
05
Trash Fire

Trash Fire

2016
×
Edit this entry  
04
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
Edit this entry  
03
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
Edit this entry  
01
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
Edit this entry  
01
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
Edit this entry