Sort by

Quinn has logged 312 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
In the Good Old Summertime

In the Good Old Summertime

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Widow

Black Widow

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Dead End Drive-In

Dead End Drive-In

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Django, Prepare a Coffin

Django, Prepare a Coffin

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Opening Act

Opening Act

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★
Edit this entry  
25
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
8MM

8MM

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Girl with a Pearl Earring

Girl with a Pearl Earring

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Judge Dredd

Judge Dredd

1995
×
Read the review Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Taqwacore: The Birth of Punk Islam

Taqwacore: The Birth of Punk Islam

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Street Fighter

Street Fighter

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Substitute

The Substitute

1996
×
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Walker

Walker

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
House

House

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Truth or Dare

Truth or Dare

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
All Over Me

All Over Me

1997
×
★★★★½
Edit this entry