Sort by

Quintin has logged 48 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cowboys & Aliens

Cowboys & Aliens

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Yours, Mine and Ours

Yours, Mine and Ours

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rachel, Rachel

Rachel, Rachel

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Time

Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Collective

Collective

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Why Did You Kill Me?

Why Did You Kill Me?

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
This Is 40

This Is 40

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Paterson

Paterson

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Gentlemen

The Gentlemen

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonraker

Moonraker

1979
×
Read the review Edit this entry  
12
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Big

Big

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frat Star

Frat Star

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
G-Force

G-Force

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Old School

Old School

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
World War Z

World War Z

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Yes Day

Yes Day

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry