Sort by

Quentin has logged 347 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★
Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★½
Edit this entry  
09
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Kids in the Hall: Brain Candy

Kids in the Hall: Brain Candy

1996
×
★★★★
Edit this entry  
06
100 Meters

100 Meters

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Beans

Beans

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Purge

The Purge

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
31
One Missed Call

One Missed Call

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
In Search of Darkness

In Search of Darkness

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lord of Illusions

Lord of Illusions

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Sugar Hill

Sugar Hill

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Detention

Detention

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Drácula

Drácula

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry