Sort by

anna has logged 163 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Killing Bono

Killing Bono

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bar

The Bar

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dorian Gray

Dorian Gray

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow

Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Malena es un nombre de tango

Malena es un nombre de tango

1996
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★
Edit this entry  
23
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The General

The General

1926
×
Edit this entry  
18
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Chestnut Man

The Chestnut Man

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
That Happy Couple

That Happy Couple

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Borat: VHS Cassette of Material Deemed “Sub-acceptable” By Kazakhstan Ministry of Censorship and Circumcision

Borat: VHS Cassette of Material Deemed “Sub-acceptable” By Kazakhstan Ministry of Censorship and Circumcision

2021
×
Edit this entry  
01
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★½
Edit this entry  
12
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry