• Halloween II

    Halloween II

    ★★★★

    I’ve always viewed Halloween 1 & 2 as one movie, and prefer to watch them together. A lot of people say this one is not as good, but I disagree. I think it’s every bit as good, and when watched back to back it seamlessly blends together into a masterwork of horror. 
    What a perfect way to end Falloween 2023!
    I hope you enjoyed it, and I’ll see you next year for Falloween 2024!

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★

    Totally the most important movie ever made in the slasher sub genre. Michael Meyers is totally an icon for the ages, and serves as the founding member of the Big 3 (Freddy, Jason). Though some of the acting and line delivery is totally atrocious, Jamie Lee Curtis, and Donald Pleasance are totally great. Nice gloomy Midwest Halloween feel, except for the palm trees totally visible in the background of some scenes. Everything about this is so totally iconic. There is hardly a movie more totally appropriate for Halloween night. Totally

  • House on Haunted Hill

    House on Haunted Hill

    ★★★½

    When this one came out it was all the rage with horror movie lovers. It had been a while since something that edgy was given a mainstream push. I’m still disappointed that they leaned so heavily into comedic moments, and off mood musical choices. Maybe they thought it would be too intense if there was nothing to lighten the very dark tone of the film. I would argue otherwise. If they leaned more into the darkness this would have been…

  • Evil Dead Rise

    Evil Dead Rise

    ★★★½

    Great title screen. Overall not as good as Álvarez’s, and certainly not as raw, but still a pretty solid outing. The sequence where we are looking through the peep hole and the mother/demon is running amok out in the hallway is crazy. There are some capable fresh faces here, and Alyssa Sutherland’s demon is quite impressive. It’s hard to believe that it’s been ten years since the last film. Hope we get the next one quicker than that

  • Talk to Me

    Talk to Me

    ★★★½

    I actually liked this. It’s a respectable idea with decent execution. Not sure how this becomes a party game, because if I saw my friend’s eyes go jet black and they started speaking in an unnatural voice, I’m pretty sure I’m never fucking with that thing again. 
    Not a world changer, but an easily above average horror movie

  • Halloween III: Season of the Witch

    Halloween III: Season of the Witch

    ★★★

    Season of the Witch!
    This really isn’t that bad. I have this on at some point in the day nearly every Halloween. There are moments that really hit the mark, and the  creepy electronic soundtrack is great.
    The reason so many people hate this film is because it’s trading on the Halloween series name, and has absolutely nothing to do with it. I get they had the idea to steer away from Michael Meyers and become a horror anthology series, but after the first two films elevated “The Shape” to iconic status those plans should have been discarded.

  • The Haunting

    The Haunting

    ★★★★

    There is something about this movie that really creeps me out. The two major paranormal encounters are extremely effective, and the bulging door looks so good it could appear in modern movies. Eleanor (Julie Harris) is whiny, annoying, neurotic, and clearly socially underdeveloped. I understand that the character is very troubled after the events of her past, but Harris might have gone slightly overboard at times here. Nevertheless, this is the very definition of a classic scary movie

  • Poltergeist

    Poltergeist

    ★★★★★

    The undercover Spielberg horror movie, and fuck is it great. Even with some dated effects this film is still the shit. This is how lens flares should be utilized, especially at the end. The flare reads as a beam of energy being expelled as the house is literally eaten by the dimensional portal (Carol Anne’s closet). I still want to punch the friend at the beginning that brings several punctured beer cans inside and soaks the living room in what…

  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★★★

    There are two ideas here, a straight up Shining sequel, and something else entirely. Until the third act where the two ideas seamlessly intertwine and add even more depth and richness to the Shining story. Fuck this is great. Not as good as Kubrick’s masterpiece, but hits all the beats of a worthy successor. Admittedly, I have a thing for Rebecca Ferguson, but she really is amazing here. Love Rose the Hat’s personality. She’s so powerful, manipulative, intimidating, fucking evil,…

  • Barbarian

    Barbarian

    ★★★½

    The first 2/3 of this are great. Unsettling feeling, scary concept, creepy atmosphere, but once the revelations start coming, it just felt a little silly to me. Not the sicko kidnapper torturer/rapist, that was actually pretty effective, and Richard Brake is so good at playing creepy as fuck. No, It was the inbred offspring that only desired to have a child, and of course the forced breastfeeding. While seemingly interesting and messed up ideas, I perceived a tonal shift and I just didn’t like it. However, there’s enough here to be considered a worthy watch. Who knows, maybe the whole movie will work for you

  • The Return of the Living Dead

    The Return of the Living Dead

    ★★★★

    “The brain! The Brain!”
    “I hit the fucking brain!”

    An all time classic! While far more irreverent than its contemporaries of the zombie sub genre, there is something about this that is just so endearing. Figures it was written by Dan O’Bannon, only the man responsible for some of the most iconic films in history (Alien, Total Recall). If you get a group of horror lovers together, the lines from this one are gonna be flying around left and right. If you love zombies, and haven’t seen this……. you are not complete

    *Zombie Mount Rushmore Member

  • Day of the Dead

    Day of the Dead

    ★★★★

    The superior of Romero’s original zombie trilogy, at least in terms of make up and effects. God, if Dawn’s were this good, that movie would hands down be the greatest zombie flick ever made. Again with some of the music though. It just doesn’t feel right for a horror movie. It’s like an 80’s prime time soap opera, like Dynasty or Dallas. Really dig this one though, and glad to see that ever since Stranger Things it seems to have undergone a rediscovering by a whole new generation

    *Zombie Mount Rushmore Member