RSS feed for Tee
  • Gloria Bell

    Gloria Bell

    Julianne Moore drive by shooting

  • The Man Who Killed Don Quixote

    The Man Who Killed Don Quixote

    ★★★★

    Good to know terry gilliam still has it

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ½

    I’ve heard people call this movie “mindless entertainment” but there was nothing entertaining about Fast and Furious Presents: Hobbs and Shaw.

  • Everybody Knows

    Everybody Knows

    well directed and superbly acted but the script was basically a telenovela.

  • Aladdin

    Aladdin

    ★★★★

    went in expecting absolutely nothing, left really really entertained. great musical scores. leads were charismatic. will smith’s best role in like forever. appreciated all the updates from the original. the only caucasian in the whole movie gets eaten by a tiger. naomi scott sang her ass off. but most importantly my mom was *thoroughly* satisfied. 

    guess there’s just nothing I can point out as a flaw. really shocked at just how much I enjoyed it.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★

    Second viewing. Watching it from the perspective of the Swedes added lots of new layers to the film (like watching Get Out from the POV of the Armitages). It may be more predictable than Hereditary, but I get the sense that Ari Aster’s intention wasn’t to create the most twisty plot but rather to focus heavily on Dani’s emotional arc. Overall the movie is still unique, haunting, and break up with your boyfriend.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★½

    yes it’s still yet to be released in america. yes I’ve seen it twice now. yes I’m rubbing it on all y’alls faces. 😔🤙

  • Once Upon a Time in Hollywood

    Once Upon a Time in Hollywood

    ★★

    maybe we’re ready for his retirement

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★★★

    the Netflix extended addition gave me a whole lot more of characters bantering, which was the best part of the movie. I think it’s worth the 200minute runtime.

  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    ★★★★

    the Pirates trilogy is kinda like my comfort food... don’t yuck my yum

  • Mid90s

    Mid90s

    ★★★½

    upon rewatch its still good I hate to admit

  • A Hard Day

    A Hard Day

    ★★★★★

    One of my personal favorite korean movies, and one of my favorite thrillers of all time. Tight script, great performances, scary fucking villain, smart set pieces, etc etc etc whatever just watch it don’t be scared of subtitles you cowards it’s on Kanopy.