Sort by

lisuhhh simpson has logged 197 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Fresh Dressed

Fresh Dressed

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
Frozen

Frozen

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Think Like a Man Too

Think Like a Man Too

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Buena Vista Social Club

Buena Vista Social Club

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Once Bitten

Once Bitten

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shaft

Shaft

1971
×
★★★
Edit this entry  
06
Solaris

Solaris

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Helen

Helen

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Louis Theroux: Savile

Louis Theroux: Savile

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Looking for Langston

Looking for Langston

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★
Edit this entry  
12
Little Clumps of Hair

Little Clumps of Hair

2003
×
★★★
Edit this entry  
12
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Creative Process: Norman McLaren

Creative Process: Norman McLaren

1990
×
Edit this entry  
11
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Riot Club

The Riot Club

2014
×
Read the review Edit this entry  
08
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★½
Edit this entry  
03
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Edit this entry  
27
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scanners

Scanners

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Hush

Hush

2016
×
★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Julieta

Julieta

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry