• Tom & Jerry

    Tom & Jerry

    ★★

    the need for some random actors with their own story that takes up 95% of nostalgic cartoons into live actions is so bad. can hollywood stop making money off the nostalgia, they never do it right.
    i cannot even pretend to enjoy chloe grace moretz’s acting..and that gender bit was tasteless. genuinely lost interest the first 10 minutes, writing this like 30 mins in the film. really enjoyed the tom & jerry aspect tho

  • Metallica: Some Kind of Monster

    Metallica: Some Kind of Monster

    ★★★★

    never thought i’d be a fan of metal music but here i am just a month after getting into metallica and indulging in it. seeing everything from their work process to arguments and trying to work through those gives you a different perspective on how bands as big as them work. it’s very interesting and has made me appreciate their work a lot more.

    rambling:
    i felt that kirk was kinda on the sidelines and the one mediating any arguments…

  • Downhill

    Downhill

    ½

    there was never a hill for this movie to go down on because it never went up

  • Don't Tell a Soul

    Don't Tell a Soul

    ★½

    -i hated every second
    -dwight unhinged

  • John Wick

    John Wick

    ★★★★★

    the way this all starts because of a spoiled rich white kid with a big ego. anyways, keanu sexy

  • Soul

    Soul

    ★★★★★

    YEA IM CRYING

  • The Godfather

    The Godfather

    ★★★★½

    DON’T FORGET THE CANNOLI

  • Widows

    Widows

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    WHERE DO I BEGIN!!
    1. i never thought i would care about camera placement until now. that outside of the car shot was so good
    2. political aspect was very surface level, i didn’t care much about it
    3. felt like daniel kaluuya was only used as a shock factor, there was nothing more to him
    4. cannot get over the whole heist scene. especially where daniel takes the van and kicks out the girls. we go right into a hatchback slamming into him oh my god. the execution of it all was cool as hell
    5. viola and elizabeth at the end!! my girls!!!

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★

    i would literally d word for robert pattinson

  • Bloodshot

    Bloodshot

    ½

    haha vin diesel bad movies machine go brrr

  • Demon House

    Demon House

    ★★

    zak bagans and friends inhale black mold for almost 2 hours

  • Death Wish

    Death Wish

    ★★½

    bruce willis and chief sosa? more likely than you think