Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

1973
×
★★★½
Edit this entry  
15
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Violent Virgin

Violent Virgin

1969
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lunacy

Lunacy

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Strangeland

Strangeland

1998
×
★★½
Edit this entry  
13
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
The Black Room

The Black Room

1935
×
★★★½
Edit this entry  
08
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Billion Dollar Brain

Billion Dollar Brain

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
Edit this entry  
06
The Seashell and the Clergyman

The Seashell and the Clergyman

1928
×
Edit this entry  
06
Ecstasy of the Angels

Ecstasy of the Angels

1972
×
★★★★
Edit this entry  
06
May

May

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Last Movie Stars

The Last Movie Stars

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
La Soufrière

La Soufrière

1977
×
Edit this entry  
04
Gutted

Gutted

2022
×
Edit this entry  
04
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★½
Edit this entry  
04
The Couch

The Couch

1962
×
★★½
Edit this entry  
04
Viy

Viy

1967
×
Edit this entry  
04
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★
Edit this entry  
03
Cat People

Cat People

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carrie

Carrie

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Herakles

Herakles

1962
×
Edit this entry  
31
The Toolbox Murders

The Toolbox Murders

1978
×
★★½
Edit this entry  
31
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Quills

Quills

2000
×
★★★½
Edit this entry  
30
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★
Edit this entry  
30
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
House of Dracula

House of Dracula

1945
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Where the Green Ants Dream

Where the Green Ants Dream

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
Let Me Die a Woman

Let Me Die a Woman

1977
×
Edit this entry  
23
For Your Consideration

For Your Consideration

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Edit this entry  
22
Angst

Angst

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Red Army/PFLP: Declaration of World War

Red Army/PFLP: Declaration of World War

1971
×
Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Kamikaze 1989

Kamikaze 1989

1982
×
★★★★
Edit this entry  
21
'Tis Pity She's a Whore

'Tis Pity She's a Whore

1971
×
★★★
Edit this entry  
21
The Living Dead Girl

The Living Dead Girl

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Keep Sweet: Pray and Obey

Keep Sweet: Pray and Obey

2022
×
Edit this entry  
20
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry