Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Mummy's Curse

The Mummy's Curse

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Mummy's Ghost

The Mummy's Ghost

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Mummy's Tomb

The Mummy's Tomb

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Mummy's Hand

The Mummy's Hand

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Woman with the Hungry Eyes

The Woman with the Hungry Eyes

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Creep

Creep

2014
×
★★½
Edit this entry  
12
Murder by the Coast

Murder by the Coast

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brothers and Sisters of the Toda Family

Brothers and Sisters of the Toda Family

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Mad Love

Mad Love

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Why Did You Kill Me?

Why Did You Kill Me?

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Diabolic Tenant

The Diabolic Tenant

1909
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
An Extraordinary Dislocation

An Extraordinary Dislocation

1901
×
★★★½
Edit this entry  
13
How He Missed His Train

How He Missed His Train

1900
×
★★½
Edit this entry  
13
The Cook's Revenge

The Cook's Revenge

1900
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Félix Mayol Performs

Félix Mayol Performs "Indiscreet Questions"

1905
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Cabbage-Patch Fairy

The Cabbage-Patch Fairy

1896
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Magic Sword

The Magic Sword

1901
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Witch

The Witch

1906
×
★★★½
Edit this entry  
12
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Paperman

Paperman

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Holy Place

A Holy Place

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Viy

Viy

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry