• Double Indemnity

    Double Indemnity

    ★★★★½

    So I finally watched Double Indemnity, like Out of the Past, one of the most beautifully shot and complex film noirs. Each character motivation is subtle, and there is a bit of shades of grey thrown on people like Fred McMurray's protagonist for example.

    Its story very intelligently written, using loans as a perfect device for a murder to happen (all because of money). The cinematography is also excellent, not just focusing on the surroundings of the scene, but taking…

  • Dracula A.D. 1972

    Dracula A.D. 1972

    ★★★½

    I will come out right now and say I honestly enjoyed the film and thought it was fun. I didn't think it was nearly as bad as its reputation had it (as I see more people talk about it in a positive manner now). From a film named Dracula A.D. 1972, whilst it is by no means perfect, it being dated is kind of a pointless criticism by its title, it is after all accurate.

    It has all sorts of…

  • The Mummy's Curse

    The Mummy's Curse

    ★★

    A pretty poor unneeded follow-up to The Mummy's Ghost where the cult needed Kharis (the mummy) to rejoin with Amina, even though they rejoined in the lake in the prior film, thus was pretty pointless. Even though the previous film is clearly referenced, no one puts two and two together for Amina (who has amnesia) being the same girl in the last film, and obviously don't bother to contact her relatives.

    Due to shooting problems; the lake in Massachussets ends…

  • The Mummy's Ghost

    The Mummy's Ghost

    ★★★½

    While there are obvious explanation of the plot missing, this is easily the strongest of the latter Mummy films. Because it focused on actual consistent atmosphere rather than making it jarring with humour like in The Mummy's Hand or being reliant on massive recaps like The Mummy's Tomb. It does however not explain the mummy's return, but considering it died in the last one I guess it weren't necessary. Even though its title makes no sense.

    The acting and photography…

  • The Mummy's Tomb

    The Mummy's Tomb

    ★★½

    Arguably the weakest entry of Universal Horror's The Mummy franchise. Whilst The Mummy's Hand wasn't so much a direct sequel to The Mummy, it's safe to say that The Mummy's Tomb is definitely direct to The Mummy's Hand. As most of the characters are back, even the villains that have inexplicably came back from the dead. In fact, it references the prior film so much that the main character of said film, Steven, tells of the prior film's events which…

  • The Mummy's Hand

    The Mummy's Hand

    ★★★

    Whilst I wouldn't call this an actual sequel to The Mummy (1932), though the flashbacks of the mummy's life is partly done through stock footage, the film does have a similar atmosphere and feel. George Zucco does a great job portraying the sinister high priest, who pretty much orders the mummy to kill, or bring the damsel in distress for her to be an immortal high priestess.

    There should be more exploration of that as those are the strongest elements,…

  • The Woman with the Hungry Eyes

    The Woman with the Hungry Eyes

    ★★★½

    A very interesting and heartfelt documentary on an actress and a prototype (very much like Pola Negri) to the femme fatales (back then known as vamp), Theda Bara.

    Covering her life and entire career, with details of her that I never knew about whether it was myth or truth. Which added to the mystery, as did the fact that most of her films are tragically lost (though a few snippets of Salomé were recently found).

    More importantly, it gave us…

  • Eternity and a Day

    Eternity and a Day

    ★★★★★

    "I see you smiling, yet you are sad"

    A beautiful, and dare I say, poetic film about a man revisiting the past and coming to terms with the present after learning of his terminal illness. In fact this could be Angelopoulos' most poetic of his.

    A melancholic trip of memories and of his search to finish a poem he started long ago, in an effort to finish something in his life. He encounters those of the past and present; his…

  • The Mummy

    The Mummy

    ★★★★

    An atmospheric classic horror with a mixture of tragic romance overtones. As we did with the Frankenstein's monster, we also sympathise with the monster as well as get revulsed by him simultaneously. Especially since he tries to resurrect his lover (by kidnapping a young woman of Egyptian descent), for whom he is denied from in the past.

    Played marvellously by Boris Karloff, he does well to balance tragedy as well as villainy. The mood and atmosphere is done well by…

  • Werckmeister Harmonies

    Werckmeister Harmonies

    ★★★★★

    Now to review one film that has been sitting on my top 10 for a very long time, now that I rewatched it.

    Shot in very long beautifully choreographed and lit takes, made in black and white, Tarr's Werckmeister Harmonies did what Sátántangó and his later films did. Create a filmic representation of reality in its visual totality.

    Not only this but made a story around which fits perfectly for its carefully slow and mesmerising yet eerily bleak settting. It…

  • Ulysses' Gaze

    Ulysses' Gaze

    ★★★★★

    As I have now got the third and final volume of the Theo Angelopoulos Collection for my birthday four months ago. It seems now appropriate to talk about this film.

    It has many factors of why I will say this is arguably one of the most strongest of Angelopoulos, as well as clearly his most personal and most intense. Slow, meditative and almost dreamlike in its filmic ambience. It shows the tragic effect that the 20th century has wrought onto,…

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

    Well what can I say other than it is awesome and way better than The Haunting of Sharon Tate. There, that's the review.