Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kitbull

Kitbull

2019
×
Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Raven

The Raven

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Extraordinary Tales

Extraordinary Tales

2013
×
Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry