• Crouching Tiger, Hidden Dragon

    Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★½

    One part epic, one part romance, one part “martial heroes”, and all parts beautiful, Crouching Tiger, Hidden Dragon is a culmination of sorts of a long line of martial arts films. Undeniably Chinese, Ang Lee’s epic is the start for many Western audiences to glance into both this long time art genre and into the Far East world itself. Beginning without hesitation, this tale opens in the sprawling capital of the Qing Dynasty, a tour into a world of magic…

  • Frances Ha

    Frances Ha

    ★★★★½

    “I like things that look like mistakes”

    Coming to this film after already seen Lady Bird, it right away felt like this slice of life, cutting between moments strategy in Frances Ha was only perfected in the later movie, yet by the end, after growing with the ultimately good-natured protagonist, it absolutely warmed my heart.

    “I'm not messy, I'm busy”

    Going through one’s 20s in the 21st Century is a disorientating ocean of jobs, friendships, and dating all in some…

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★

    Hey Letterboxd!

    Long time no see. Hope you didn't miss me too much, but I had been spending the last few months studying for the LSAT. Now that it's over with, it's time for me to catch up on the countless films I've watched in the meantime. Glad to be back!

    Doubtlessly apparent in every Christopher Nolan flick is the full embrace of big ideas. Like the gravitational pull of a black hole, the desire for bold thinking is so…

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

    Some events are so rare that--like an orbital alignment--they’re often spoken more about than actually experienced firsthand. Whether it be the configuration of celestial bodies or an epic tale of grand scope discussing the trajectory of the human race, these phenomena sometimes get known more for their reputation rather than their actual significance: the sheer profundity of their content. Though 52 years after its debut and 19 years after the events of the film supposedly take place, 2001: A Space…

  • Sonic the Hedgehog

    Sonic the Hedgehog

    ★★

    “I’m the Donut Lord you son of a b--”

    Look, I’m no fool, I didn’t expect much from the kids film Sonic the Hedgehog, but if you have Sonic explicitly travel all the way to San Francisco, how do you not have him grind down the Golden Gate Bridge??

    After the disaster that was the first rendering of Sonic the Hedgehog, it’s remarkable how anyone involved in this movie constantly takes every scene seriously, especially as it continues off the…

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

    After just finishing a review that said not to compare female-led films to already established male-led ones, Warner Brothers went ahead and made the comparison undeniable with Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn), the Female Suicide Squad in all but its ridiculous name. It has Harley Quinn teaming up with a group of outsiders to take down an even bigger villain in a story that includes jumps in time, rushed character introductions, and haphazard attempts…

  • Hustlers

    Hustlers

    ★★★★

    “We don’t need anybody else”

    There’s an unnecessary cliche floating around that takes any film about a group of women and compares it to a classic, male-centric movie, as frivolous as the relation may be. For example, calling a movie the “Female Superbad'' is a superficial analysis that denies the women-led movie its own agency and analysis by claiming it's the same movie as Superbad with a lazy gender swap. As regressive as this line of thinking can be, I…

  • Judy

    Judy

    ★★★½

    “I make movies, but you give them dreams”

    There’s a scene in the show Bojack Horseman where the main character explains the lonely feeling of being a star, where “Everyone loves you, but no one likes you”, and that’s the exact thought that popped into my head as Judy Garland sits in a sea of bouquets, alone and isolated from any real connections in her life. In her biopic Judy, Renée Zellweger morphs into the famed Hollywood star in a…

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

    ”Anything mentionable is manageable”

    Whimsical yet serious; delightful and profound; endearing and genuine. It’s exactly as Mr. Rogers would want it. Fred Rogers always used his show to challenge his audience to rethink their world and themselves, and Marielle Heller’s A Beautiful Day in the Neighborhood is no different. With a familiar opening that has Tom Hanks stepping into the shoes of Mr. Rogers (well, technically taking them off), he speaks to viewers with the lesson of the day, and…

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★½

    “You didn’t love me as much as I loved you”

    Sometimes, life doesn't give that happy ending. On paper, everything should have worked out, but one way or another, things fall apart. Seeing the tragedy that will befall, it can feel a slow-motion ride into the buzzsaw, squirming against the restraining ropes as the inevitability of the demise approaches, but to no avail. A reality that many couples and children know all too well, Noah Baumbach’s Marriage Story follows the…

  • The Two Popes

    The Two Popes

    ★★★½

    “Governance requires eyes I do not have”

    Ubiquitous to our world today are certain figureheads that may no longer have real political power, but nevertheless they fascinate us with their ability to wield immense social and cultural influence. The British Royal family is one of these phenomena, with every royal wedding and new noble infant stirring up a media frenzy. While lacking the family drama of the House of Windsor, the Pope of the Catholic Church is another one of…

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★½

    “This is how I win”

    There’s at least one person in everybody’s life who has a problem, a life harming problem that’s so big it not only affects them but everyone around them. It’s a problem that consumes their entire life, leading to lying, gaslighting, and endangerment if they’re not actively trying to get self-help. In fact, they might not want to get help, addicted to the high they get even as those around them suffer. Though they may smile…