Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sesame Street: Elmo Saves Christmas

Sesame Street: Elmo Saves Christmas

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Guerillere Talks

Guerillere Talks

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Cage aux Folles

La Cage aux Folles

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Birdemic 2: The Resurrection

Birdemic 2: The Resurrection

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Viy

Viy

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Drácula

Drácula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Scooby-Doo Project

The Scooby-Doo Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Toy Story of Terror!

Toy Story of Terror!

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inside Women Inside

Inside Women Inside

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chris and Bernie

Chris and Bernie

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
It Happens to Us

It Happens to Us

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Maurice

Maurice

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Down on the Sidewalk in Waikiki

Down on the Sidewalk in Waikiki

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moloka'i Bound

Moloka'i Bound

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kālewa

Kālewa

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Other People

Other People

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Pit Where We Were Born

The Pit Where We Were Born

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Moon and The Night

The Moon and The Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lāhainā Noon

Lāhainā Noon

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry